Našli jste levnější licence? Opatrně!

Pokud jste našli na internetu softwarové licence o několik desítek procent levnější než u nás, pak si dejte určitě pozor před jejich nákupem. Ne vždy na levnějších produktech opravdu ušetříte.

Aukční servery? Vyhněte se jim

Pokud jste našli na nějakém aukčním serveru mnohonásobně levnější softwarové licence, pak budou pravděpodobně tyto licence nelegální. Zjištění takto prodávaných nelegálních licencí před nákupem je docela obtížné. Nicméně selským rozumem lze vyvodit, že např. licence Microsoft Office, která stojí řádově do jednoho tisíce korun, nebude úplně legální.

Většinou se totiž jedná o akademické MSDN verze licencí, na jejíž prodej se "Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/24/ES o právní ochraně počítačových programů" nevztahuje! Tento software po nákupu normálně aktivujete, ale může být časem ze strany Microsoftu zablokován.

aukro

Pochybné e-shopy? Prověřte si je

Drzost prodejců na aukčních portálech dnes už nezná mezí. Aby prodali své nelegální licence, tak si zakládají různé e-shopy a prodejní portály, aby vypadali důvěryhodně. Někteří prodejci ani sami netuší, že prodávají nelegální software. Většina takových prodejců argumentuje prodej svých licencí směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2009/24/ES o právní ochraně počítačových programů, které však prodej akademických MSDN licencí a licencí typu Volume MAK přísně zakazují. Na co si u takových e-shopů dát pozor?

Heuréka - opravdu poctivé hodnocení

Před nákupem z takového e-shopu si zkontrolujte, zda-li má nějaké pozitivní a nebo i negativní hodnocení na Heuréce. Po přečtení těchto recenzí si sami vyvodíte názor, zda je prodejce důvěryhodný a nebo ne. Pokud daný e-shop na Heuréce vůbec nenajdete, tak to už o něčem svědčí.

heureka

Viditelné sídlo firmy a obchodní podmínky

Zkontrolujte si, zda je na e-shopu uvedeno, kdo je provozovatel, zda-li je uvedeno telefonní čísloklidně na něj zavolejte. Ovšem, i pokud tento e-shop tyto informace splňuje, stále nemáte jistotu, že kupovaná licence nebude padělkem.

kontakt

Spousta fiktivních hodnocení

Některé pochybné e-shopy si sami vkládají fiktivní hodnocení na své webové stránky, aby vypadali důvěryhodně. Pokud na daném e-shopu nalezne spoustu pouze kladných hodnocení, mějte se na pozoru. Respektujte hodnocení pouze u prověřených služeb - např. Heuréka.

hodnoceni

 

Zajisté se najdou i poctiví prodejci, kteří mají pouze kladné hodnocení, takové procento poctivých prodejců je v současné době velmi nízké.

 

Heureka DSW

Stáří e-shopu daného prodejce

Ověřte si stáří domény, na kterou prodejce umístil svou nabídku. Stáří domény si můžete zjistit u doménového registrátora nic.czU doménového registrátora si také můžete zkontrolovat, zda-li údaj majitele domény je shodný s údajem provozovatele e-shopu.

Provozovatel je zahraniční společnost? Vyhněte se jí obloukem

Pokud je provozovatelem zahraniční společnost (často Německo, Anglie, Holandsko nebo USA), vyhněte se nákupu z tohoto e-shopu. Pokud už zakoupenou licenci obdržíte, může být problém s vrácením nebo reklamací.

 

01-1654120

 

 

Jak končí prodejci nelegálního softwaru? Více informací naleznete v tomto článku.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.