Instalace operačního systému Microsoft Windows 8.1

Installation of Windows 8.1

Na přeinstalaci operačního systému budete potřebovat tyto věci:

  • Instalační soubory Windows 8.1
  • DVD nebo USB alespoň 8GB
  • Pokročilejší znalosti s počítačem

Instalační ISO Windows 8.1 stáhnete z oficiálních stránek Microsoftu Microsoft Windows 8.1

 

Spuštění instalačního procesu

Zapneme počítač, vložíme instalační médium/USB a pomocí akční klávesy v biosu vyvoláme bootovací tabulku (většinou F8, F10 nebo F12), kde zvolíme bootování z instalačního média/usb. Pokud počítač podporuje UEFI, je vhodné operační systém instalovat v tomto režimu.

 

Samotná instalace OS

Návod používá instalačku, která používá průvodce instalací z Windows 10 kvůli dualbootu pod UEFI režimem. Jedná se ale o klasickou instalaci 8.1)

1) Zvolit edici systému

x86 = 32 bitový (doporučeno pro počítače, které obsahují do 3GB paměti RAM)

x64 = 64bitový (doporučeno pro počítače, které obsahují nad 3GB paměti RAM)

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Výběr bitové verze operačního systému2) Spustit instalaci, zvolit jazyk, kliknout na „další“

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Volba jazykové mutace3) Při nové instalaci zvolit „Nainstalovat“

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Instalovat!4) Zadejte zakoupený kód product key (licenční klíč), nebo pokračujte tlačítkem „Nemám Product key“ (klíč zadáte až po nainstalování).

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Zadání product key5) Zvolit zakoupenou edici systému

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Volba verze operačního systému6) Potvrdit podmínky

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Licenční podmínky7) Zvolit možnost „vlastní“

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Upgrade nebo čistá instalace8) Při nové instalaci odstranit všechny oddíly, poté vytvořit nový a zvolit požadovanou velikost.

 

Pokud chci rozdělit disk na více oddílů, zvolím první velikost systémového oddílu a poté ze zbývajícího místa vytvořím druhý oddíl. Do vytvořených dalších malých oddílů nezasahuji!

 

V případě reinstalace se zálohou dat na D zformátovat pouze Systémový oddíl!


Pokud má PC malé Cache SSD (do 32GB), tak tento disk pouze odstraníme, systém nainstalujeme na klasický HDD a SSD cache zprovozníme až v systému nainstalováním SSD cache ovladačů ze stránek výrovce počítače.

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Rozložení disků pro čistou instalaci9) Proběhne instalace systému, PC se několikrát restartuje, nechat doběhnout.

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Průběh instalace10) Zvolíme název počítače a barvu rozhraní

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Volba barevného rozhraní a jména počítače11) Zvolit expresní nastavení.


Notebook nepřipojujte k WIFI nebo kabelem! Vyhnete se tak problémům s automatickou instalací aktualizací a dotazu pro Windows live účet.

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Expresní nastavení12) V tomto kroku zadat uživatelské jméno a v případě potřeby i heslo.

 13) Systém se restartuje a naběhne na plochu

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Úspěšná instalace14) Stáhneme a nainstalujeme ovladače pro svůj hardware – hlavně chipset, zvukovou kartu, grafickou kartu, některé typy USB, internet nebo Wi-fi. Je to lepší, než nechávat instalovat ovladače Windows update, který může obsahovat staré verze.

 

Pokud svůj hardware neznáme, využijeme program Aida64, který nám informace vypíše, nebo zjistíme podle názvu a typu počítače.


Po instalaci všech ovladačů připojíme internet, PC restartujeme.

15) Po restartu OS najedeme do „Ovládací panely – Windows update – Změnit nastavení“

 

Instalace Microsoft Windows 8.1 - Nastavení chování aktualizací16) Počkat na vyhledání aktualizací (cca 5-25minut), poté nainstalovat doporučené i volitelné aktualizace. Po instalací aktualizací restartovat a poté zkontrolovat, zda je PC aktuální, jinak doinstalovat další aktualizace.

 

17) Po Restartu PC jít do „Ovládací panely – Správce zařízení“ a zkontrolovat, zda je vše nainstalované, popřípadě stáhnout zbylé ovladače.

 

18) Zkontrolovat aktivaci v „ovládací panely – systém“ a případně doaktivovat.


Pokud PC nenalezl klíče, můžeme ho vytáhnout pomocí programu AIDA64. Klíč se nachází v záložce „Základní deska – ACPI – Windows ikona (dole je klíč).

19) Pro vyčištění PC můžeme na disku C smazat složky PerfLogs, AMD, Intel, Setup, drivers. Ve složce „Windows – SoftwareDistribution – Download“ můžeme smazat vše.

 

20) Instalace je hotová.